E bija nuk mund të ngelë shtatzënë, nëna e 8 fëmijëve lind mbesën e saj (FOTO)

Një 50-vjeçare, nënë e tetë fëmijëve nga Utah, ka sjellë në jetë mbesën e saj, pasi u ofrua që të ishte nëna surrogate e vajzës së saj, pas viteve të betejave të fertilitetit.

Chalise Smith lindi vajzën e vajzës së saj 25-vjeçare, Kaitlyn Munoz, më 17 maj të këtij viti.

“Daily Mail” shkruan se 50-vjeçarja e mbajti fëmijën 9 muaj pasi kishte implantuar embrionet nëpërmjet fekondimit in vitro, por i porsalinduri është gjenetikisht fëmija i Kaitlyn dhe bashkëshortit të saj, Miguel Munoz.

E bija nuk mund të ngelë shtatzënë, nëna e 8

“Ishte në mendjen time çdo ditë. Mendova për të. U luta për këtë, thjesht pyesja veten nëse ky ishte një drejtim apo rrugë e duhur për mua, para se ti tregoja Kaitlyn dhe Miguel si dhe bashkëshortit tim. I mbajta këto mendime për vete”, tha Chalise për “Good Morning America”.

Kaitlyn, e cila jeton në El Paso, Teksas, vuan nga endometrioza, një gjendje ku indet e ngjashme me mukozën e mitrës fillojnë të rriten në vende të tjera, të tilla si vezoret dhe tubat fallopiane.

E bija nuk mund të ngelë shtatzënë, nëna e 8

Ajo kishte luftuar për të mbetur shtatzënë për tre vjet radhazi, por pa dobi. Më pas ajo dhe i shoqi, një i diplomuar në drejtësi, ranë dakord të provonin një raund IVF në vitin 2019 që rezultoi në katër embrione.

Kaitlyn i tha “Mercury Press” se i implantuan dy embrione dhe mbeti shtatzënë me djalin e saj, Callahan, të cilin ajo mundi ta mbante vetë.

Ajo ishte 30-javëshe kur pati një shpërthim që çoi në diagnostikimin e saj me sindromën Sjogren, një sëmundje autoimune që shfaqet kur sistemi imunitar sulmon gjëndrat që prodhojnë lot dhe pështymë.

Simptomat nga çrregullimi kronik përfshijnë sytë dhe gojën e thatë, lodhjen dhe lyerjen e kyçeve.

E bija nuk mund të ngelë shtatzënë, nëna e 8

Në disa raste, ai gjithashtu mund të shkaktojë dëmtime në mushkëri, veshka dhe sistemin nervor, sipas Institutit Kombëtar të Artritit dhe Sëmundjeve Muskuloskeletore dhe Lëkurës (NIAMS).

Në janar të vitit 2021, Kaitlyn-it iu tha se sëmundja autoimune i kishte dëmtuar veshkat dhe ajo nuk do të ishte në gjendje të mbante një shtatzëni tjetër.

“Gjithmonë ka qenë ëndrra ime të kem një familje të madhe. Ka qenë ëndrra ime të jem një nënë me shumë fëmijë që kur isha një vajzë e re”, shpjegoi ajo për “Mercury Press”.

Chalise u shkatërrua nga diagnoza e vajzës së saj dhe pasi mendoi gjatë dhe shumë se çfarë të bënte, ajo u ofrua të ishte zëvendësuesja e saj.

E bija nuk mund të ngelë shtatzënë, nëna e 8

E bija nuk mund të ngelë shtatzënë, nëna e 8

E bija nuk mund të ngelë shtatzënë, nëna e 8

E bija nuk mund të ngelë shtatzënë, nëna e 8

E bija nuk mund të ngelë shtatzënë, nëna e 8

E bija nuk mund të ngelë shtatzënë, nëna e 8

E bija nuk mund të ngelë shtatzënë, nëna e 8

E bija nuk mund të ngelë shtatzënë, nëna e 8/Gazeta Shqip

Advertisements