A do ta ndajë pasurinë 14 miliardë paund? 91-vjeçari i famshëm i jep fund martesës së tij të katërt (FOTO)

Pas gjashtë vitesh bashkë, Rupert Murdoch dhe Jerry Hall, kanë vendosur që të ndahen. Miqtë e manjatit 91-vjeçar të medias dhe modeles 65-vjeçare u ‘befasuan’ nga ndarja e papritur.

Kjo ishte martesa e katërt për zotin Murdoch, i cili thuhet se ka një pasuri prej 14 miliardë paund. Ndërsa për Hall, teknikisht ishte martesa e parë pas një lidhje 22-vjeçare dhe katër fëmijëve me Mick Jagger.

Ajo u martua me këngëtarin e “Rolling Stones” në një plazh në Bali në vitin 1990, por kjo u anulua pas ndarjes së tyre në 1999.

Nga ana tjetër, “Daily Mail” shkruan se nuk dihet nëse Murdoch dhe Hall kishin nënshkruar një marrëveshje paramartesore. Megjithatë, zoti Murdoch kishte një të tillë me gruan e tij të tretë, Wendi Deng.

A do ta ndajë pasurinë 14 miliardë paund? 91-vjeçari i

Miliarderi u takua me Hall pas ndarjes nga Deng, 53 vjeç, nga e cila u divorcua në vitin 2014 pas 14 vitesh martesë. Një sipërmarrëse dhe investitore, Deng doli në titujt kryesorë në vitin 2011 kur goditi një burrë që i kishte hedhur një byrek me krem të shoqit në një komision parlamentar gjatë skandalit të hakimit të telefonit. Kur çifti u nda, pati spekulime të mohuara nga ish-gruaja e Rupert se ajo ishte afruar me Tony Blair, kumbarin e vajzës së saj dhe të zotit Murdoch, Grace.

Të ftuarit në festën verore të 91-vjeçarit në fillim të kësaj jave kishin vënë re mungesën e Jerry Hall. Një nga të pranishmit u shpreh: “Mendova se ishte e çuditshme që ajo nuk ishte atje. Ajo është sociale dhe në përgjithësi do të ishte në këto lloj organizimesh. Vura re gjithashtu se asnjë nga anëtarët e saj të familjes nuk ishte aty, as miqtë e saj”.

Çifti i famshëm është parë për herë të fundit së bashku në publik në Londër në gusht të vitit 2021. Në atë kohë, ata u fotografuan duke mbërritur veçmas për një darkë.

Mësohet se ata janë larguar së bashku me një makinë të përbashkët. “New York Times” citoi dy burime për historinë e saj të ndarjes. Të dy folën në kushte anonimiteti.

Burimet i thanë gazetës se gjatë ditëve të para të martesës së tij me modelen, zoti Murdoch ‘i kushtonte më shumë kohë gruas së tij të re’, duke lënë djalin Lachlan – pasardhësin e tij të zgjedhur në krye të perandorisë së tij mediatike.

Bizneset e 91-vjeçarit përfshijnë “Sky TV” dhe gazetat “Sun” dhe “Times”. Ai zotëron gjithashtu rrjetin televiziv amerikan “Fox News” dhe “Wall Street Journal”, së bashku me disa sipërmarrje në vendlindjen e tij Australi.

A do ta ndajë pasurinë 14 miliardë paund? 91-vjeçari i

Si u njoh Murdoch dhe Hall

Murdoch u takua me Jerry-n në Australi në vitin 2015. Pas javësh spekulimesh, çifti doli publikisht në finalen e Kupës së Botës në regbi në Twickenham në Londër atë tetor. Zoti Murdoch u fotografua duke puthur Hall.

Ata bënë paraqitjen e tyre të parë në tapetin e kuq së bashku në Golden Globes në 2016. Miqtë thanë në atë kohë: ‘Rupert nuk mund të ishte më i lumtur. Është një gjë e mrekullueshme’.

Jerry Hall u largua nga shtëpia 13 milionë paund në Richmond, në jugperëndim të Londrës, ku ajo kishte jetuar që nga ndarja e saj me Sir Mick, pasi zbuloi se ai kishte një fëmijë me modelen braziliane Luciana Gimenez.

A do ta ndajë pasurinë 14 miliardë paund? 91-vjeçari i

Duke shpallur fejesën e tij në “Twitter”, Murdoch e quajti veten “njeriu më me fat dhe më i lumtur në botë”. Ai i dhuroi Hall-it një unazë 20 karatësh që besohet të jetë me vlerë mbi 2.4 milionë paund.

Dasma e tyre zyrtare ishte një organizim i vogël, një javë përpara ditëlindjes së 85-të të Murdoch, ku morën pjesë një pjesë miqtë e ngushtë. Ditë më vonë, ata mbajtën një ceremoni publike në kishën e Shën Nuses në Fleet Street të Londrës.

Miss Hall kishte veshur një fustan mëndafshi blu akulli, Vivienne Westwood, që thuhet se kushtonte rreth 8,000 £. Burimet shprehen se modelja Hall solli më shumë ‘ekuilibër’ në jetën e burrit të saj pas dekadash fokusimi në bizneset e tij.

A do ta ndajë pasurinë 14 miliardë paund? 91-vjeçari i

A do ta ndajë pasurinë 14 miliardë paund? 91-vjeçari i

A do ta ndajë pasurinë 14 miliardë paund? 91-vjeçari i

A do ta ndajë pasurinë 14 miliardë paund? 91-vjeçari i/Gazeta Shqip

Advertisements