Nga lehtësimi i stresit, te gjumi më i mirë / 10 arsye për të bërë seks

Seksi është i mirë në shumë mënyra , për ndjesitë e mira, ju afron me partnerin tuaj dhe është padyshim i mirë për lehtësimin e stresit.

Përveç këtyre, tashmë janë dhe dhjetë përfitime kryesore të seksit, të cilat janë konfirmuar.

Burrat dhe gratë marrin gjëra shumë të ndryshme nga bisedat e rregullta – gratë thanë se gjëja kryesore që bën për ta është t’i bëjë të lumtur (72%), ndërsa burrat rrëfyen se mendojnë se është gjëja më argëtuese që mund të bëjnë dhe që nuk kushton asnjë qindarkë. (82%).

Sondazhi u krye nga IllicitEncounters.com dhe morën pjesë 2000 njerëz. Është e ditur se burrat dhe gratë vlerësojnë gjëra shumë të ndryshme kur bëhet fjalë për seksin. Përfitimi i dytë në listën e femrave ishte se seksi i afroi ato me partnerët e tyre – i zgjedhur nga 68% e grave.

A është normale që një burrë i martuar të masturbohet?

Dhjetë përfitimet kryesore të seksit për gratë:

1. Më bën të ndihem e lumtur – e zgjedhur nga 72% e grave të pyetura

2. Më afron me partnerin tim – 68%

3. Më merr mendjen për gjërat që më shqetësojnë – 64%

4. Më mban të shëndetshëm dhe aktiv – 62%

Janë pikërisht këto ‘gafa’ që s’ju lënë ta kënaqni 100% partneren në shtrat
5. Është argëtuese – 61%

6. Eksitimi i gjumit me dikë të ri dhe zbulimi i një trupi të ri – 59%

7. Seksi më përmirëson disponimin – 58%

8. Arratisje e madhe për gjërat e zakonshme të jetës – 54%

9. Më ndihmon të fle – 52%

10. Argëtim ishte për të djegur kalori – 48%

Sipas ekspertëve: Sa herë në javë duhet të bëni seks me partnerin?
Përfitimet kryesore të seksit për meshkujt:

1. Edhe kur seksi është i keq, prapëseprapë është goxha i mirë! Seksi është gjëja më argëtuese që mund të bëni në botë dhe është falas – e zgjedhur nga 82% e meshkujve

2. Më bën të ndihem mirë – mërzitem nëse nuk bëj seks rregullisht – 74%

3. Është edhe më mirë sesa të shoh ekipin tim duke fituar në sport – 68%

4. Forma më argëtuese e ushtrimeve që mund të bëni – ajo mund të shkojë në palestër – 64%

5. Gëzim që më vjen kur fle me dikë të ri – 62%

6. Seksi i mirë më bën të vlerësoj më shumë partnerin tim – 59%

7. Më ndihmon të fle – 57%

8. Më bën të ndihem mirë me veten time – 54%/Gazeta Shqip

Advertisements