Nga vezët tek avokado, 10 ushqimet më të mira për të bërë të pasme seksi

Ngrënia e disa ushqimeve mund t’ju ndihmojnë që të krijoni një trup të përsosur, kanë thënë ekspertët.

Teksa stërvitja është thelbësore për të rritur madhësinë e të pasmeve, nuk është e vetmja gjë që i nevojitet trupit që të jetë në super formë.

Ashtu si të gjithë muskujt e tjerë në trupin tonë, edhe të pasmet kanë nevojë për një ekuilibër të ushqyerjes, stërvitjes dhe pushimit për t’u rritur më të fortë.

Për të ndërtuar një prapanicë më të madhe kërkon përzierjen perfekte të një diete të ekuilibruar dhe stërvitjes efikase. Prandaj duhet dhe një trajnim i personalizuar, i cili do të ndihmojë në rritjen e muskujve në grupin e muskujve të synuar.

Duke shtuar ushqime të caktuara në dietën tuaj ekzistuese, ose duke krijuar një regjim të ri nga e para, do të jeni në rrugën tuaj për të ndërtuar një të pasme të trashë dhe të fortë.

Eksperti i të ushqyerit Vidur Saini nga “Fitness Volt” zbuloi një udhëzues për gjithçka që duhet të dini për 10 ushqimet kryesore që mund t’ju ndihmojnë të keni një prapanicë më të madhe dhe më të tonifikuar.

Nga vezët tek avokado, 10 ushqimet më të mira për të

Më poshtë janë 10 ushqimet që ju duhet në dietën tuaj:

Domate

Hulumtimet kanë treguar se domatet mund të parandalojnë rënien e forcës muskulore të lidhur me moshën, duke i bërë ato një shtesë të shkëlqyer në dietën tuaj për të mbajtur të pasmet tuaja të tonifikuara.

Domatet gjithashtu kanë veti anti-inflamatore që mund t’ju ndihmojnë të rikuperoheni më shpejt midis stërvitjeve dhe do t’ju mbajë të ndiheni të ngopur për më gjatë.

Vezët

Vezët janë padyshim një nga burimet më të njohura, të përshtatshme dhe të përballueshme të proteinave.

Ndërsa të bardhat e vezëve janë të mbushura me proteina, të verdhat janë një burim i shkëlqyer i yndyrës së shëndetshme. Vezët përmbajnë leucinë, një aminoacid që stimulon sintezën e muskujve dhe redukton ndarjen e proteinave të muskujve.

Gjalpi i arrave

Gjalpi i arrave është shpesh përhapja e zgjedhjes për shumë entuziastë të fitnesit, ku gjalpi i bajameve dhe kikirikut janë më të njohurit.

Është i pasur me yndyrna të cilat mund të ndihmojnë në fuqizimin e stërvitjeve tuaja dhe për të mbajtur kockat dhe zemrën tuaj të shëndetshme. Plus – ato përmbajnë një grusht të fortë proteinash për ndërtimin e muskujve.

Salmon

Më e rëndësishmja, salmoni është i pasur me acide yndyrore omega-3 që ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit, i cili mund të shpejtojë rikuperimin dhe rritjen e muskujve. Kjo është gjithashtu e shkëlqyeshme për ruajtjen e shëndetit të trurit dhe të kyçeve.

Avokado

Avokadot janë një nga burimet më të shëndetshme dhe më të pasura me lëndë ushqyese të yndyrave, të cilat mund t’ju ndihmojnë të fitoni masë në të pasmet tuaja dhe të zvogëloni nivelet e kolesterolit të keq në trupin tuaj.

Për më tepër, magnezi në avokado mund të ndihmojë në përmirësimin e tkurrjes së muskujve dhe zvogëlimin e inflamacionit pas stërvitjes.

Tofu

Tofu prodhohet nga qumështi i kondensuar i sojës dhe është i pasur me proteina, që përmban të gjitha aminoacidet thelbësore që i nevojiten trupit tuaj.

Kërpudha

Kërpudhat janë lehtësisht një nga ushqimet më të nënvlerësuara kur bëhet fjalë për ndërtimin e zorrëve tuaja.

Burimi i ekuilibruar i proteinave dhe karbohidrateve në kërpudha është një burim i shkëlqyer ushqimi për të ndërtuar masë muskulore, veçanërisht për vegjetarianët dhe veganët.

Spinaqi

Perimet me gjethe jeshile janë një domosdoshmëri në çdo program diete.

Ato janë të ngarkuara me lëndë ushqyese dhe antioksidantë dhe mund të përmirësojnë shëndetin e syve, ndihmojnë në parandalimin e kancerit, reduktojnë stresin oksidativ dhe ulin nivelet e presionit të gjakut.

Spinaqi gjithashtu përmban minerale anti-inflamatore të cilat mund t’ju ndihmojnë të rikuperoni më shpejt midis stërvitjeve dhe të përmirësoni qëndrueshmërinë tuaj, duke ju lejuar të stërviteni më fort dhe më gjatë.

Toni

Ashtu si salmoni, toni është i mbushur me lëndë ushqyese që ndërtojnë prapanicën, si acidet yndyrore omega-3, dhe është një opsion fantastik buxhetor.

Patate e ëmbël

Patatet e ëmbla janë një burim i domosdoshëm i karbohidrateve për shumë bodybuilders dhe atletë./Gazeta Shqip

Advertisements