Luftoni inflamacionin, shtimin e peshës dhe sëmundjet me këtë çaj të shijshëm

Inflamacioni është përgjigja normale e trupit ndaj pushtuesve. Kur substancat e dëmshme hyjnë në trupin tonë, sistemi imunitar reagon për të krijuar një përgjigje inflamatore që na ndihmon të mbrojmë nga infeksionet dhe sëmundjet.

Kur jemi të ndezur në mënyrë kronike, trupi fillon të sulmojë qelizat e shëndetshme, duke na bërë më të ndjeshëm ndaj problemeve si shtimi i peshës, lodhja, fryrja e barkut dhe një sërë problemesh të tjera serioze shëndetësore. Për fat të mirë, plotësimi i dietës sonë me ushqime natyrale, anti-inflamatore është një mënyrë e shkëlqyeshme për të parandaluar inflamacionin dhe për të rivendosur shëndetin tonë të mirë. Futni çajin e gjetheve të mjedrës.

Ndërsa vjen nga e njëjta bimë që na jep ato manaferrat e ëmbla, të shijshme, çaji i gjetheve të mjedrës ka më shumë shije si çaji i zi se sa frutat e kuq. Dhe ndërsa zakonisht reklamohet për rritjen e pjellorisë femërore, zgjidhjen e problemeve menstruale si ngërçet dhe gjakderdhjet e mëdha dhe përmirësimin e kontraktimeve në fazat e mëvonshme të shtatzënisë, pirja e tij mund të jetë e dobishme për një grua të çdo moshe!

free forum

Përfitimet e çajit të gjetheve të mjedrës

Çaji i gjetheve të mjedrës është i pasur me disa vitamina kryesore, minerale dhe antioksidantë . Ai përmban sasi të larta të vitaminave B të cilat ndikojnë në nivelet tona të energjisë, funksionin e trurit dhe metabolizmin. Ai gjithashtu mburret me një dozë të madhe të vitaminës C, e cila ndikon në sistemin tonë imunitar dhe na ndihmon të mbajmë lëkurë të shëndetshme, enë të gjakut, kocka dhe kërc.

Për më tepër, kjo pije e fuqishme është e pasur me minerale të rëndësishme si kalium, magnez, fosfor dhe hekur. Kaliumi, i cili konsiderohet si një elektrolit, na ndihmon të mbajmë ekuilibrin e lëngjeve në trup ndërsa promovon shëndet të mirë të zemrës dhe sistemit nervor. Magnezi, një tjetër elektrolit, është i përfshirë në qindra procese biologjike që ndikojnë në sintezën e proteinave, funksionin e muskujve dhe nervave, kontrollin e sheqerit në gjak dhe rregullimin e presionit të gjakut. Fosfori na ndihmon të ndërtojmë – dhe të mbajmë – kocka dhe dhëmbë të shëndetshëm. Ndikon gjithashtu në mënyrën se si trupi përdor karbohidratet dhe yndyrnat. Dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, hekuri – në të cilin shumë gra kanë mungesë – ndihmon trupat tanë të bëjnë hemoglobinë, një proteinë në qelizat e gjakut që mbart oksigjen nga mushkëritë në të gjitha pjesët e trupit.

Çaji i gjetheve të mjedrës gjithashtu përmban përbërje bimore antioksiduese të quajtura taninet dhe flavonoidet, të cilat luftojnë dëmtimin oksidativ të qelizave tona që shkaktojnë inflamacion kronik dhe gjendje të tjera të rënda shëndetësore si sëmundja e zemrës, sëmundja autoimune dhe madje edhe kanceri.

Ushqimet që luftojnë inflamacionin janë një pjesë thelbësore e çdo diete për humbje peshe, pasi që inflamacioni bën që kilet të paketohen. Për më tepër, çaji i gjetheve të mjedrës është gjithashtu një diuretik natyral, që do të thotë se ndihmon trupin të heqë qafe natriumin e tepërt përmes urinimit, i cili ka një efekt deflatues në barkun tonë!

Bëni vetes një nder këtë verë – krijoni një filxhan të shijshëm të çajit me gjethe mjedre – por gjithmonë flisni me mjekun tuaj më parë. /Telegrafi/

Advertisements