Arsyet pse duhet të shtojmë susamin më shpesh në ushqime

Farat e susamit ofrojnë përfitime të shumta shëndetësore, por shumë nuk e përdorin fare në dietën e tyre ose e përdorin atë rrallë.

Ato janë vetëm një burim i shkëlqyeshëm i fibrave për sistemin e tretjes dhe zemër të shëndetshme, por gjithashtu janë plot me vitamina dhe minerale të rëndësishme për organizimin tuaj.

Mineralet si kalciumi, bakri dhe magnezi në farat e susamit ruajnë sistemin tuaj imunitar dhe nervor, forcojnë kockat dhe zvogëlojnë inflamacionin.

Përveç kësaj, përqendrimi i lartë i acideve yndyrore të pangopura që përmbahen në susam ndihmon në uljen e kolesterolit.

free forum

Farat e susamit kanë një vlerë të lartë ushqyese dhe ofrojnë përfitime të shumta shëndetësore për parandalimin e sëmundjes dhe përmirësimin e kushteve ekzistuese shëndetësore, përfshirë kolesterolin e lartë, osteoporozën, presionin e lartë të gjakut dhe artritin.

Nëse e përdorni rregullisht në dietën tuaj, rezultatet me siguri nuk do të humbasin. Pavarësisht nëse lëvorja është hequr apo ka mbetur e paprekur, farat e susamit janë një burim i mirë i fibrave dietike. Por farat e susamit të pastruara janë një burim më i mirë i fibrave të shëndetshme për zemrën, shkruan KP.

Njerëzit që hanë më shumë fibra kanë 15-30 për qind më pak të ngjarë të vdesin para kohe nga sëmundjet e zemrës, sipas një analize të botuar në revistën “Lancet”. Konsumi i ushqimeve të pasura me fibra shoqërohej me 16-24 për qind më të ulët të sëmundjeve të zemrës, goditjeve në tru, diabetit tip 2 dhe kancerit të zorrës së trashë.

Farat e susamit përmbajnë linjanë të shëndetshme të bimëve, të cilat zvogëlojnë inflamacionin dhe rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe disa kancere të tilla si kanceri i gjirit dhe zorrës së trashë. Po ashtu përmbajnë pak yndyrë omega-3, e cila shoqërohet me një rrezik më të ulët të vdekjes së parakohshme te të moshuarit, sipas “Live Strong”. Hulumtimet tregojnë se lloji i yndyrës që hani është më i rëndësishëm sesa marrja totale e yndyrës, sipas një artikulli të botuar në revistën profesionale BMJ.

Për shembull, konsumimi i ushqimeve me shumë yndyra të pangopura, të tilla si farat e susamit, në vend të yndyrave të ngopura, mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sulmit në zemër dhe goditjes në tru, sipas Klinikës Mayo./telegrafi

Advertisements