Pothuajse të gjithë e bëjnë këtë gabim kur pimë kafe: Ky zakon, në dukje i parrezikshëm, mund të dëmtojë shëndetin tuaj!

Pirja e kafesë është një ritual mëngjesi, por edhe ritual ditor, që aplikon një numër i madh njerëzish

Shumica prej nesh ha diçka të ëmbël me kafe, tortë ose biskota, dhe ky është një gabim i madh, transmeton Telegrafi.

Kafeja dhe ëmbëlsirat janë mbase kombinimi më i keq për organizmin. Kur efekti i kafeinës zhduket, ka një rënie të menjëhershme të energjisë dhe forcës.

Nëse flasim për kombinimin e kafesë me ëmbëlsirat, në atë rast niveli i glukozës rritet tepër, ndërkohë bie ndjeshëm.

Hipoglikemia mund të shfaqet dhe manifestohet si simptoma si p.sh. dobësi, marramendje, djersë e ftohtë dhe ngjitëse dhe përgjumje.

Te disa njerëz, këto simptoma do të jenë më të forta, ndërsa te të tjerët më të dobëta, gjithçka varet nga organizmi.

free forum

Kafeja përmban antinutrientë që pengojnë absorbimin e elementeve nga vitaminat nga ushqimi, kështu që është më mirë të pini kafe midis vakteve./Telegrafi/

Advertisements