Çfarë ndodh me flokët tuaj kur hiqni dorë nga konsumimi i kafesë

Shumica prej nesh kanë menduar të heqin dorë nga kafeja në një moment të jetës sonë, por do humbasin shumë përfitime në shëndetin dhe bukurinë e flokëve tuaj. Kafeja mund të bëjë shumë më tepër sesa t’ju ndihmojë të dilni nga shtrati në mëngjes.

1. Rritja e flokëve tuaj mund të ngadalësohet.

Nëse po përpiqeni të rrisni flokët tuaj më shpejt, konsumimi i kafes do ju ndihmojë tepër. Kafeina synon dihidrotestosteronin – një hormon që mund të shkaktojë humbjen e flokëve. Gjithashtu ndihmon qelizat e flokëve në prodhimin e më shumë komponimeve organike që ndihmojnë flokët kur është në fazën e rritjes aktive.

2. Flokët tuaj mund të humbasin shkëlqimin e tyre.

Ndërsa aplikimi i serumeve dhe kondicionerëve të flokëve mund t’ju ndihmojë të ringjallni flokët pa jetë, ai siguron vetëm rezultate të përkohshme. Përveç shumë përfitimeve të tjera shëndetësore, pirja e kafesë gjithashtu mund t’i japë jetë të re flokëve të dëmtuar. Për shkak se kafeina rrit qarkullimin e gjakut, ajo ndihmon në shpërndarjen e lëndëve ushqyese në rrënjët e flokëve, duke i bërë fillesat tuaja me shkëlqim natyral.

free forum

3. Flokët mund të bëhen më të brishtë.

Përveç që ju mban zgjuar në mëngjes, kafeja mund të forcojë flokët tuaj nga brenda. Rrjedha e shtuar e gjakut në lëkurën e kokës parandalon që folikulat e flokëve të bëhen të dobëta, duke parandaluar humbjen e flokëve dhe duke i bërë flokët tuaj më të lëmuar dhe më të fortë.

4. Mund të bëhet më pak voluminoz.

Ndërsa shumica e produkteve të kujdesit të flokëve që përmbajnë kafeinë mund t’i bëjnë flokët të duken më të plotë, pirja e kafesë në fakt ndihmon kimikatin të arrijë në folikulat e flokëve. Për shkak se kafeina përmirëson rrjedhjen e gjakut, ajo gjithashtu ndihmon flokët të rriten më të trashë dhe më të plotë.

5. Flokët tuaj mund të jenë më të vështirë për tu menaxhuar.

Edhe pse struktura e flokëve tuaj përcaktohet kryesisht nga gjenetika, zakonet tuaja të ngrënies dhe pirjes gjithashtu mund të ndikojnë në cilësinë e flokëve tuaj. Përveçse i bën flokët më të fortë dhe më të shndritshëm, kafeina mund t’ju ​​ndihmojë të zbutni flokët e padisiplinuar. Kur rrënjët e flokëve marrin mjaft vitamina dhe lëndë ushqyese esenciale, përfundimisht i bën flokët tuaj më të butë dhe më të menaxhueshëm. /tvklan

Advertisements