Studim i ri: Kjo bimë zhduk mosfunksionimin seksual dhe rrit epshin tek gratë

Fenugreek është një barishte që rritet zakonisht në rajonin e Mesdheut. Ndërsa farat dhe gjethet janë përdorur kryesisht si një erëz e kuzhinës, ajo është përdorur edhe për të trajtuar një shumëllojshmëri të problemeve shëndetësore në Egjipt, Greqi, Itali, dhe Azinë Jugore. Një studim i ri ka zbuluar se ajo mund t’i ndihmojë çiftet dhe në dhomën e tyre të gjumit.

Kjo bimë përmirëson epshin duke zvogëluar çështjet si thatësia vaginale tek gratë, raportojnë studiuesit në Indi. Ekspertët i dhanë një ekstrakt organik fenugreek, të quajtur FenuSMART (FHE), 24 grave mes moshës 20 deri në 48 vjeç, sipas Daily Mail.

Krahasuar me ato që nuk e morën ekstraktin, gratë kishin epsh të shtuar, nervozizëm më të ulët dhe estradiol të shtuar, hormoni kryesor seksual femëror. Estradiol, një estrogjen, ‘modulon dëshirën seksuale tek gratë’ dhe është i përfshirë në rregullimin e ciklit riprodhues menstrual.

free forum

Në rastin e grave në menopauzë, fenugreek mund të zvogëlojë siklet të ndryshme si thatësia vaginale, mosfunksionimi seksual, skuqjet e nxehta, djersitja, shqetësimi i gjumit, ndryshimet e humorit dhe depresioni.

Fenugreek përmban përbërës bioaktivë të quajtur saponina që ka të ngjarë të jenë të përfshirë në prodhimin e një numri të hormoneve seksuale, përfshirë estrogjenet dhe androgjenet.

Fenugreek ‘mund të konsiderohet si një alternativë natyrale për çështjet seksuale tek gratë’, raportoi ekipi kërkimor, i udhëhequr nga ekspertë në kompaninë ‘spiceutical’ Akay me qendër në Cochin, Indi.

Gjethet dhe farat e bimës së koprës përdoren të dyja në gatimin indian, si barishte dhe erëza, respektivisht.

Sidoqoftë, gratë duhet të përpiqen të shmangin fenugreek gjatë shtatzënisë, pasi ajo mund të fillojë kontraktimet e parakohshme, duke çuar në abort. Kjo është arsyeja pse kjo bimë është një zgjedhje popullore për gratë shtatzëna me një fëmijë të vonuar.

Studimi i tanishëm tregoi se fenugreek ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit normal hormonal dhe ofroi një reduktim të ndjeshëm të problemeve seksuale dhe rezultateve të nervozizmit midis pjesëmarrësve.

Analiza e hormoneve tregoi gjithashtu nivele të rritura të testosteronit, hormonit primar seksual tek meshkujt që gjendet gjithashtu tek gratë, të prodhuara nga vezoret.

Tek gratë, sasi relativisht të vogla të testosteronit lëshohen në qarkullimin e gjakut nga vezoret dhe gjëndrat mbiveshkore.

Testosteroni dhe androgjenët e tjerë “luajnë një rol të rëndësishëm në funksionin e shëndetshëm seksual të grave, veçanërisht në stimulimin e interesit seksual dhe ruajtjen e dëshirës”, sipas autorëve.

“Testosteroni fillon aktivitetet seksuale dhe përhap dëshirën dhe sjelljen seksuale,” thonë ata.

Përveç kësaj, testosteroni është thelbësor në modulimin e fiziologjisë klitoriale dhe vaginale për të lehtësuar lubrifikimin, ndjesinë dhe gurgullimin gjenital. /tvklan

Advertisements