Pse ekspertët thonë se duhet të vishni sytjena edhe gjatë punës në shtëpi

Për ata prej nesh që zakonisht mbajnë sytjena çdo ditë, shtëpia mund të nënkuptojë një pushim të mirëpritur nga ato rripa të ngushtë dhe gërmime nën tela.

Por a është në të vërtetë një ide e mirë të hiqni sytjenat tërësisht ndërsa punoni nga shtëpia? Ekspertët thonë se ndoshta jo. Shumë të famshëm kanë përqafuar të mos kenë nevojë të mbajnë sytjena në mbyllje, si aktorja e The Crown Gillian Anderson e cila kohët e fundit u zotua se nuk do ta veshë më kurrë.

“Unë nuk mbaj më sytjena. Nuk mundem”, tha ajo në korrik gjatë një lidhje direkte në Instagram për karantinën. “Më falni, por nuk më intereson nëse gjinjtë e mi arrijnë te barku. Unë nuk mbaj më sytjena, është thjesht shumë e pakëndshme”.

Të ndjekësh shembullin e Gillian është kaq joshëse, por Patrick Kubel paralajmëron se heqja e sytjenave gjatë punës nga shtëpia mund t’ju shkaktojë vetëm më shumë pikëllim. Ai shpjegoi se rreth 80 për qind e pacientëve të tij kanë vuajtur nga problemet e shpinës të shkaktuara nga puna e tyre nga shtëpia dhe gratë kanë më shumë probleme se burrat.

“Gratë me një bust më të madh përjetojnë më shumë dhimbje në pjesën e sipërme të shpinës dhe qafës”, tha ai. “Ajo që është interesante është që kur goditi COVID -i dhe më shumë njerëz janë detyruar të punojnë nga shtëpia, kemi pasur më shumë njerëz që vijnë me probleme të shpinës dhe qafës. Një faktor domethënës që e mbështet këtë është se gratë nuk mbajnë sytjena ndërsa punojnë nga shtëpia, kështu që nuk po marrin mbështetjen e duhur për të cilën kanë nevojë”, shtoi ai.

Pra, mos mbajtja e sytjenave gjatë punës nga shtëpia mund të jetë arsyeja pse qafa, shpatullat dhe shpina juaj kanë kaq shumë dhimbje kohët e fundit. /Telegrafi/

Advertisements