Përzierja e ujit të nxehtë dhe të ftohtë në dushin e mëngjesit mund ta ​​ndalojë ndjenjën e lodhjes

Zgjimi nga shtrati në mëngjes mund të jetë një luftë për të gjithë ne dhe nganjëherë gjithçka që duam është janë minuta më shumë për të fjetur.

Por zakonisht, një dush i nxehtë me avull është ai që na bën të vendosim këmbët në dysheme dhe të ngrihemi. Sidoqoftë, hulumtimet e reja sugjerojnë që ne në fakt po e bëjmë dushin tonë në mëngjes gabim – dhe kjo mund të na bëjë të jemi më të lodhur në përgjithësi.

Faqja shëndetësore Self raporton se një dush i nxehtë në fakt ka efektin e kundërt dhe në fakt na bën të përgjumur. Aq të përgjumur, në fakt, sa mjekët rekomandojnë një dush të nxehtë për njerëzit që kanë probleme me gjumin.

Momenti kur dilni nga dushi (ose banja) në ajrin e ftohtë bën që temperatura e trupit të bjerë në mënyrë dramatike, duke shkaktuar një gjendje më të relaksuar. Në mënyrë që të ndiheni më të freskët dhe energjik, faqja rekomandon një rutinë krejtësisht të re të dushit – të ftohtë, të nxehtë, të ftohtë.

Pak para se të dilni nga dushi, duhet ta ktheni ujin në një temperaturë të ftohtë për 30 sekonda. Pastaj shtyjeni temperaturën përsëri në të nxehtë për të hapur enët e gjakut, para se ta vendosni edhe një herë në temperaturën e ftohtë.

Faqja raporton ekspozimin ndaj temperaturave të ftohta dhe zhytjes në të ftohtë është e lidhur me një tolerancë të shtuar ndaj stresit, një sistem imunitar më të fortë, rritje të djegies së yndyrës dhe madje edhe efekte të ilaqeve kundër depresionit. /Telegrafi/

Advertisements